Cvičenia


Cvičenia sú založené predovšetkým na praktickom meraní na jednotlivých pracoviskách.
Na pracovisku merá vždy skupina maximálne dvoch študentov.
Každý týždeň sa merá na šiestich rovnakých pracoviská rovnaká úloha. Úlohy (pracoviská) sa menia každý týždeň.

Na začiatku každého cvičenia bude krátky test za 2 body z teórie súvisiacej s meraním (uvedená pre každé pracovisku v rozpise úloh na pracovisku).

Po skončení meraní v spektre (pravdepodobne okolo Veľkej Noci) bude v čase prednášky a spoločného cvičenia realizovaný veľký test za 20 bodov z teórie, ktorá bola prakticky precvičovaná v predchádzajúcich týždňoch (multimetre, osciloskopy, spektrálne analyzátory)

Posledný týždeň semestra sa uskutočnia obhajoby výsledkov merania získaných počas celého semestra. Témy (pracoviská) budú náhodne vyžrebované a je teda potrebné si z každého absolvovaného merania poznačiť a uchovať výsledky a poznámky.

Plán cvičení 

1. - 2.  - spoločné teoretické cvičenia

Nasledujúce týždne, budú cvičenia organizované individuálne po skupinách v L3 na KEMT 

V rámci nasledujúcich praktických meraní prebehnú na KAŽDOM CVIČENÍ krátke testy z problematiky precvičovanej na danom cvičení podľa teórie definovanej pre jednotlivé pracoviská v hodnote 7x2 body

3. Zoznámenie sa s laboratóriom a prácou v laboratóriu, laboratórny poriadok,  poučenie o bezpečnosti a pravidlách práce v laboratóriu
4. Meranie napätia a prúdu, multimetre, testovanie polovodičových súčiastok,
5. Neistoty merania v praxi

6. Číslicový osciloskop I
7. Číslicový osciloskop II
8. Meranie jednosmerného odporu a impedancie, meranie parametrov diód a tranzistorov
9.  Merania parametrov štvorpólov
10. Merania v spektre

11. Zápočtová písomka  v rozsahu 20bodov
v čase prednášky a spoločného cvičenia.
Účasť je povinná! Nebude daný žiaden opravný termín, keďže sa vlastne jedná o opravnú písomku z vedomostí vyžadovaných a hodnotených na cvičení počas semestra. Ospravedlnenie je možné iba na základe lekárskeho potvrdenia a náhrada bude formou verejnej ústnej skúšky v rámci prezentácií na konci semestra.
Obsahom písomky sú teoretické vedomosti precvičené na cvičeniach v rámci predchádzajúcich experimentálnych cvičení.

12. Prezentácie výsledkov, budú organizované po skupinách v čase cvičení, rezerva (hodnotenie 0 - 16 bodov)

13.  Zápočet, rezerva

14. rezerva z dôvodu voľna počas Veľkej Noci

Podmienky zápočtu: Podľa študijného poriadku FEI TU účasť na min. 80% cvičení, obhájenie referátu z meraní formou  prezentácie ako aj účasť na všetkých testoch. Ďalej podľa študijného poriadku FEI TU je nutné získať minimálne 21 bodov z cvičenia.

Podmienky účasti na cvičení: teoretické znalosti podľa kľúčových slov v "TEÓRII" (viď ďalej) na úrovni prebranej v úvodných teoretických cvičeniach, informácií uverejnených na webovskej stránke predmetu a doteraz absolvovaných predmetov v rámci štúdia na FEI. Znalosti získané v rámci individuálnej prípravy na cvičenia budú náhodne ústne aj písomne preskúšavané a dôsledkom neznalosti bude vylúčenie z cvičenia a hodnotenie -5 bodov za dané pracovisko

Hodnotenie z cvičení ku skúške:

Z cvičení je možné získať 40 bodov, ktoré budú započítané do výsledku skúšky a to nasledovne:

  1. Krátke previerky 7x2 body
  2. Prezentácia 14 bodov
  3. Veľká písomka 20 bodov

Alternatívne možnosti získania alebo straty bodov

Vzorná systematická pripravenosť na cvičenia a preukázanie vynikajúcich vedomostí na cvičeniach 2x5bodov

Referáty z meraní

Z meraní sa si každý študent (dvojica) vytvára svoj zápis. Zo zápisu vytvorí referát vo forme prezentácie v PowerPointe, ktorý odprezentuje a obháji v určenom týždni semestra. Prezentácia v dĺžke 12 - 14 minút bude obsahovať:

*Krátky teoretický úvod do problematiky s opisom princípov, matematických a fyzikálnych modelov, a všetkej súvisiacej teórie.

* Jednotlivé úlohy merania podľa zadania s podchytením prípadných zmien v priebehu semestra, použitý postup a získané a spracované výsledky vo forme tabuliek a grafov spolu s odpoveďami na otázky položené v jednotlivých úlohách a zhodnotenie merania, ktoré postrehy a poznámky k meracím metódam, prístrojom a samotnému vykonaniu merania, príp. aj návrhy na zmeny a úpravy pracoviska.

Je potrebné sa vyjadriť ku každej úlohe zo zadania samostatne. V rámci diskusie budú preverované aj teoretické vedomosti súvisiace s prezentovaným pracoviskom


POZOR!!! Témy prezentácií si dvojice náhodne vyžrebujú po skončení posledného praktického cvičenia a preto je potrebné si robiť záznamy z každého cvičenia.