ČÍSLICOVÝ OSCILOSKOP I.
PRÍPRAVA NA MERANIE, ZÁKLADNÉ NASTAVENIA A MERANIA

TEÓRIA: Princíp DSO, osciloskopické sondy a ich kompenzácia, vertikálny kanál DSO a jeho funkcie, časová základňa a jej módy, zoom, základná synchronizácia osciloskopu (na hranu – edge), nastavenie a ovládanie synchronizácie, väzba k zdroju a zdroje synchronizácie.  

Pozn.:
1. Pred začatím práce uveďte osciloskop do základného východzieho stavu stlačením tlačítka „Default Setup“ – zrušíte tak všetky špeciálne nastavenia, ktoré mohli zostať po Vašich „predchodcoch“.

2. Všetky stavy obrazovky osciloskopu si môžete pre prípad, že si toto meranie vyžrebujete a budete ho musieť odprezentovať, uložiť ako obrázok na USB flash disk. Disk musí byť naformátovaný štandardne (FAT 32), neštandardné formáty nie sú osciloskopom podporované. Zasuňte pamäť do konektoru na prednej strane osciloskopu, stlačte „save/recall“ > Storage > vyberte požadovaný formát (signál, obrázok, alebo nastavenia zariadenia) skúste sami zistiť ako ďalej pokračovať, aby ste si obrázok uložili. Rovnako môžete využiť tlačidlo Save to USB, ktorá uloží obrázok obrazovky vo formáte png na USB kľúč. Osciloskop EDUX1052 má v sebe zabudovaný Help. Pri zoznamovaní sa s jeho funkciami využívajte túto voľbu. Stlačte „Help“ a následne tlačítko, ktorého funkciu chcete vedieť.

ÚLOHY:

1. Pripravte si osciloskop: zapojte sondy k vstupom 1 a 2 osciloskopu Keysight EDUX1052G a skontrolujte, či sú prepnuté na 10:1. Skontrolujte v nastavení CH1 a 2, či je správne nastavený typ sondy (všetky sondy na pracovisku sú s deličom 1:10, resp. ich do tejto funkcie prepnite). Pripojte sondy na výstup kalibrátora na osciloskope. Pre zachytenie a zobrazenie signálu na osciloskope stačí stlačiť: „default setup“ a potom „autoscale“. Odskúšajte aký vplyv na tvar zobrazeného signálu má rôzne nastavenie kompenzácie vybranej sondy (podkompenzovaná, prekompenzovaná, správne vykompenzovaná). Kompenzácia sa nastavuje kapacitným trimrom - nastavovacia skrutka na sonde pomocou plastového skrutkovača. Pracujte opatrne aby ste nepoškodili sondu!.

2. Obe sondy nechajte pripojené na výstup kalibrátora. Prvú  sondu prekompenzujte, druhú sondu správne vykompenzujte. Na výstupe kalibrátora umožňuje osciloskop vytvoriť aj tzv. tréningové signály (Voľby: Help – Training Signals - Training Signals a následne vybrať niektorý signál z ponuky.) Ako tréningový signál zvoľte Sine a pripojte ho na výstup kalibrátora zapnutím Output. Pomocou Autoscale zobrazte priebehy na obrazovke a odčítajte amplitúdu signálov meraných oboma kanálmi. Sú výsledky merania rovnaké v oboch kanáloch?

3. Meranie zopakujte pre kombináciu podkompenzovanej a  správne vykompenzovanej sondy. Výsledky zo všetkých troch meraní zdokumentujte a vysvetlite príčiny rozdielov. Pre aké všetky dôvody je potrebné správne vykompenzovať sondy?

4.Zoznámte sa s funkciou Trigger osciloskopu. Skontrolujte, či je nastavený na mód Edge (Trigger > Trigger Type). Načo slúži trigger a ako funguje mód Edge? Prezrite si nastavenia Slope, Mode (V niektorých osciloskopoch označovaný ako Sweep), Coupling, … Čo znamenajú? Všimnite si aj indikátory na obrazovke (jeden vľavo a jeden navrchu), ktoré sa viažu na funkciu triggeringu (úroveň synchronizácie - trigger level a poloha synchronizačnej udalosti - trigger event).

3. V tejto úlohe namiesto funkcie Autoset, nastavujte osciloskop použitím rôznych ovládacích prvkov osciloskopu. Nastavte na generátore výstupný harmonický signál s amplitúdou 1V, ofsetom 0V a frekvenciou 15kHz. Výstup generátora pripojte pomocou sondy na kanál 1 osciloskopu. Zachyťte na obrazovke osciloskopu cca. 3 periódy signálu vhodným nastavením časovej základne. Vyskúšajte meniť úroveň synchronizácie (trig. Level) a hranu (slope). Ako tieto funkcie ovplyvňujú zachytenie signálu na obrazovke osciloskopu? Meňte postupne na generátore tvary signálov a sledujte ich na osciloskope. Všímajte si značky na okraji displeja (V/, mS/, indikátory synchronizačnej udalosti – úroveň synchronizácie a poloha udalosti v čase, poloha nuly), ako sa menia? S ktorými ovládacími prvkami osciloskopu dokážeme zmeniť polohu signálu hore, dole, doľava, doprava?

4. Odčítanie hodnôt z priebehov sa dá robiť na DSO aj šikovnejšie: pre ľubovoľný priebeh signálu z úlohy 3. pomocou funkcie kurzorov (Cursors) na osciloskope odmerajte jeho veľkosť špička-špička, frekvenciu, periódu a maximálnu hodnotu, ktorú nadobúda. To isté nechajte odmerať aj osciloskopu cez funkcie automatického merania parametrov zobrazeného signálu v menu pod položkou Measure. Výsledky porovnajte. Ktoré sú asi presnejšie? Vyskúšajte si rôzne módy kurzorov (hlavne Manual a Track). Výsledky si poznamenajte. V rámci tejto úlohy si vyskúšajte aj funkciu Zoom. Porovnajte údaje z displeja generátora a údaje odčítané z osciloskopu. Ak sa líšia, pokúste sa vysvetliť príčinu (pomôcka: nastavenie zaťažovacej impedancie v menu generátora)

5. Všimnite si vľavo vedľa rastra obrazovky indikátor so symbolom zeme (GND) Nastavte si stopu na obrazovke aby GND bola v strede obrazovky . Zobrazte ľubovoľný priebeh signálu (trigger mód Auto) z úlohy 3, ktorý neobsahuje skokové zmeny v priebehu (nespojitosti). Úroveň synchronizácie nastavte na cca -0,5 V a väzbu synchronizácie (Trigger > Coupling) na AC. Na generátore pomaly (po 100 mV) pridávajte ofset ku generovanému signálu až do hodnoty 1 V. Je vidieť nejakú zmenu na obrazovke osciloskopu? Kurzorom odčítajte maximálnu hodnotu signálu. Ako sa líši od hodnoty zmeranej v bode 4.? Zmeňte väzbu synchronizácie na DC. Čo a prečo sa stalo s obrázkom na obrazovke osciloskopu? Znovu zosynchronizujte obrázok zmenou úrovne synchronizácie. V nastaveniach kanála osciloskopu zmeňte voľbu Coupling na AC. Čo sa stalo so signálom na obrazovke osciloskopu? Čo sa fyzicky stalo s kanálom osciloskopu, ako sa zmenilo jeho pripojenie? Aká je teraz maximálna hodnota signálu?


Prístroje
Osciloskop Keysight EDUX 1052G
Generátor Agilent33220A