ČÍSLICOVÝ OSCILOSKOP II.
Vybrané pokročilé funkcie osciloskopu

TEÓRIA: Princíp DSO, osciloskopické sondy a ich kompenzácia, vertikálny kanál DSO a jeho funkcie, časová základňa a jej módy, zoom, základná synchronizácia osciloskopu (na hranu – edge), nastavenie a ovládanie synchronizácie, väzba k zdroju a zdroje synchronizácie. 

Pozn.:
1. Pred začatím práce uveďte osciloskop do základného východzieho stavu stlačením tlačítka „Default Setup“ – zrušíte tak všetky špeciálne nastavenia, ktoré mohli zostať po Vašich „predchodcoch“.
2. Všetky stavy obrazovky osciloskopu si môžete pre prípad, že si toto meranie vyžrebujete a budete ho musieť odprezentovať, uložiť ako obrázok na USB flash disk. Disk musí byť naformátovaný štandardne (FAT 32), neštandardné formáty nie sú osciloskopom podporované. Zasuňte pamäť do konektoru na prednej strane osciloskopu, stlačte „save/recall“ > Storage > vyberte požadovaný formát (signál, obrázok, alebo nastavenia zariadenia) skúste sami zistiť ako ďalej pokračovať, aby ste si obrázok uložili. Rovnako môžete využiť tlačidlo Save to USB, ktorá uloží obrázok obrazovky vo formáte png na USB kľúč. Osciloskop EDUX1052 má v sebe zabudovaný Help. Pri zoznamovaní sa s jeho funkciami využívajte túto voľbu. Stlačte „Help“ a následne tlačítko, ktorého funkciu chcete vedieť.
3. pred cvičením je vhodné doma stiahnuť a nainštalovať si softvér virtuálneho osciloskopu od firmy Digilent (viď koniec tejto stránky dole) a zoznámiť sa s jeho ovládaním v simulovanom demo móde. Tento softvér v rôznych funkciách budeme využívať aj v ďalších pracoviskách.

ÚLOHY:
1. Vyskúšajte režim Normal osciloskopu: nastavte na generátore ľubovoľný signál s amplitúdou 1 V, ofsetom 0 V a frekvenciou 15 kHz. Výstup generátora pripojte pomocou sondy na kanál 1 osciloskopu. Zachyťte ho na obrazovke osciloskopu. Zmeňte voľbu Mode v menu Trigger na Normal. Čo sa zmenilo na obrazovke? Meňte hodnotu úrovne synchronizácie (Trigger Level) až sa ňou dostanete mimo rozsahu signálu. Ako bude teraz pracovať osciloskop? Prepnite režim späť na Auto. Ako bude teraz pracovať osciloskop? Nastavte úroveň synchronizácie tak, aby bola v rámci rozsahu signálu. Ako bude teraz pracovať osciloskop? Aký je rozdiel medzi módmi Auto a Normal?

2. Chyťte citlivú časť sondy medzi prsty jednej ruky, druhou rukou sa chyťte kovovej konštrukcie stola. Zachyťte signál na obrazovke. Vyskúšajte meniť úroveň synchronizácie (trig. Level) a hranu (slope). Ako tieto funkcie ovplyvňujú zachytenie signálu na obrazovke osciloskopu? Zmeňte v menu synchronizácie (Trigger) voľbu Source na AC line. Zastavil sa signál, či „uteká“ po obrazovke (trigrovanie nie je synchrónne so signálom)? Čo sa dá z predchádzajúceho usúdiť o tomto signále, čo ho spôsobuje („brum“)? Pre kontrolu odčítajte dĺžku jeho periódy pomocou dielikov a z toho času vypočítajte frekvenciu. Voľbu Source vráťte na pôvodné nastavenie.


3. Zachytenie jednorazových signálov: nastavte na generátore ľubovoľný signál z bodu 1. Zachyťte ho na obrazovke osciloskopu. Nastavte mód Normal. Vypnite výstup generátora (NIE GENERÁTOR - iba tlačidlo ovládania výstupu na generátore!!!). Nastavte na osciloskope Run Control na Single. Zapnite výstup na generátore. Čo ste zachytili na obrazovke osciloskopu? To isté zopakujte pre rôzne úrovne synchronizácie a hranu (slope). V čom sa výsledky merania líšia?

4. Šírka pásma a meranie impulzných priebehov: Uveďte osciloskop do základného východzieho stavu. Na generátore nastavte pravouhlý priebeh (SQUARE) s frekvenciou 2 MHz a amplitúdou 2 V. Okrem osciloskopu EDUX1052G pripojte na generátor prostredníctvom sondy aj virtuálny osciloskop tvorený modulom Analog Discovery 2 a softvérom na PC (ikona Waveforms na ploche PC a následne vyberte položku Scope). Priebeh odmerajte oboma osciloskopmi a v prípade EDUX1052G bez aj s obmedzením šírky pásma (Channel > BW Limit). Z priebehov odčítajte doby čela a tyla impulzov. To isté zopakujte pri frekvencii 5, 10, 15 a 20 MHz. Ako sa výsledky merania u rôznych osciloskopov a pri plnej a obmedzenej šírke pásma líšia pre rôzne frekvencie - zdôvodnite. Podľa údajov v manuáli osciloskopu a generátora overte súvislosť medzi šírkou pásma osciloskopu a dobou čela a tyla impulzov zisteného meraním z osciloskopu. Rovnako si nezabudnite poznačiť vzorkovacie frekvencie osciloskopu a virtuálneho osciloskopu (Uvedený v programe Waveforms) a pouvažujte, aký to má vplyv na meranie (pozn: Teória z predmetu Signály a sústavy).

5. Zapojenie prístrojov z úlohy 4 rozpojte a VYPNITE generátor Agilent. V tejto úlohe sa ako generátor signálu bude používať meracia karta myDAQ. Pripojte výstupy meracej karty myDAQ AO0 a AO1 k vstupom osciloskopu EDUX1052. A0 je hlavným signálovým výstupom, A1 doplnkový pre externú sinchronizáciu osciloskopuSpusťte program Generator umiestnený na ploche a v programe zapnite úlohu 1 (zašumený harmonický signál). Program generuje na kanáli AO0 zašumený harmonický signál, a na AO1 čistý pravouhlý signál. 

a. Skúste zobraziť a zosynchronizovať kanálom 1 osciloskopu zašumený harmonický signál. Využite na to rôzne funkcie internej synchronizácie od meraného priebehu. Pomohlo niektoré nastavenie (signál sa vám asi nepodarí úplne ustáliť)? Odhadnite amplitúdu harmonického signálu. Vyskúšajte funkciu spriemerňovania meraného signálu Aquire > Acq Mode > Averaging, # Avrgs (počet priebehov na spriemernenie). Vyskúšajte rôzne počty spriemerňovaných priebehov. Aký bude výsledok? Bude potlačený šum a možné presnejšie odčítanie amplitúdy meraného priebehu?

b. Pripojte na kanál 2 osciloskopu druhý výstup karty, na ktorom sa generuje pravouhlý signál. Tento signál využite pre synchronizáciu = zdroj synchronizácie nastavte na kanál 2 a zosynchronizujte. Teraz môžete zobrazovanie signálu z druhého kanála vypnúť a zobrazte si na celú obrazovku cca. 2 periódy zašumenej sínusovky.
Použijeme funkciu spriemerňovania osciloskopu: Aquire > Acq Mode > Averaging, # Avrgs (počet priebehov na spriemernenie). Vyskúšajte rôzne počty spriemerňovaných priebehov. Aký bude výsledok? Bude potlačený šum a možné presnejšie odčítanie amplitúdy meraného priebehu? Načo ešte sa dá tento mód využiť?

c. Meranie b. zopakujte skrátene aj s použitím externej synchronizácie namiesto kanálu 2. Čím sa odlišuje použitie externej synchronizácie a kedy je vhodné ju použiť? 

Prístroje
Osciloskop Keysight 1052G
Generátor Agilent33220A
Digilent Analog Discovery web

Meracia karta myDAQ