I.    MERANIE JEDNOSMERNÉHO A STRIEDAVÉHO NAPÄTIA A PRÚDU, NEISTOTY A CHYBY VOLTMETROV


TEÓRIA:    Teória chýb a neistôt v meraní, neistoty typu A, B a C, udávanie presnosti prístrojov výrobcom, princípy multimetrov, meranie jednosmerného a striedavého napätia a prúdu – pripojenie prístroja k   meranému obvodu, meranie efektívnej hodnoty striedavého napätia prúdu – definície, princípy, meranie efektívnej hodnoty zo zahrnutím jednosmernej zložky a bez, tvarový koeficient, vrcholový (crest) faktor.

ÚLOHY:


Na pracovisku ako zdroj signálu pre úvodné úlohy je použitý DA prevodník na karte myDAQ spolu s príslušným softvérom na PC. Výstup DA na myDAQ je označený AO0 a je nesymetrický voči zemi AGND. Na AO0 voči zemi pripojte oba multimetre.

1. Multimetre prepnite na meranie jednosmerného napätia. Na PC spuste program Test neistoty multimetrov (na ploche), ktorý na výstupe karty vytvorí jednosmerné napätie zaťažené rušením. Napätie opakovane odmerajte oboma multimetrami minimálne 10x a vypočítajte neistoty merania A, B a C. Pre neistotu B použite údaje výrobcu z príručky výrobcu prístroja (na tejto stránke dole). Výsledky pre oba multimetre porovnajte a posúďte, či merajú "zhodne".

Odporúčanie: Ak multimeter umožňuje použite funkciu Hold pre jednorázové spustenie merania.

2. Ukončte program Test neistoty multimetrov a spuste Test RMS. Tento program vytvorí na výstupe karty priebeh emulujúci triakové riadenie príkonu spotrebiča. Multimetre prepnite do režimu merania striedavého napätia. Skontrolujte v ich návodoch, ktorý z nich merá podľa označenia skutočnú efektívnu hodnotu (RMS). Oboma multimetrami odmerajte aspoň 4 hodnoty napätia pri rôznych hodnotách uhla zopnutia pre signál s frekvenciou 50Hz a amplitúdou 1V (odporúčané 180,135, 90, 45, 10 stupňov). Výsledky z multimetrov porovnajte a pokúste sa vysvetliť rozdiely. Ktorý multimeter merá korektnejšie a prečo? Ako teoreticky súvisí uhol otvorenia s výkonom dodávaným do záťaže?

3.
V ďalších úlohách sa ako zdroj signálu používa generátor Agilent 33220A. Ukončte aplikáciu, opojte multimetre od myDAQ karty a pripojte ich na výstup generátora Agilent 33220A, Zoznámte sa s generátorom Agilent 33220A a jeho ovládaním (príručka nižšie). V menu Utility > Output Setup> Load nastavte hodnotu záťaže 50ohmov, do ktorej sa predpokladá, že generátor bude dodávať signál. POZOR: údaj na displeji generátora je teda iba formálnym vyjadrením veľkosti napätia na výstupe platným za podmienky, že výstup je prispôsobený, t.j. impedancia záťaže je 50 ohmov.

Generátorom Agilent 33220A vytvorte postupne harmonický, obdĺžnikový, trojuholníkový, pílový priebeh s jednou ľubovoľnou amplitúdou z rozsahu 1V, s frekvenciou 100 Hz a s nulovým ofsetom. Pomocou multimetrov (TRMS aj jednoduchý multimeter s diódovým usmerňovačom) odmerajte napätia pre jednotlivé priebehy. Odôvodnite, prečo sa údaje multimetrov líšia medzi sebou v závislosti od zvoleného tvaru striedavého signálu ako aj od nastavenej amplitúdy.

4. Nastavte na generátore harmonický priebeh s amplitúdou 1V a offsetom 0V. Jeho frekvenciu nastavujte postupne na frekvencii 5Hz, 50Hz, 500Hz, 5kHz, 50kHz, 500kHz, 5MHz. Aké údaje merajú multimetre? Aké hodnoty napätia udávajú multimetre? Pokúste sa vysvetliť správanie sa multimetrov.

5. Nastavte na generátore pravouhlé impulzy s frekvenciou 50Hz a šírkou impulzu 100mikrosekúnd. Úroveň napätia medzery nastavte na 0V a amplitúdu impulzu postupne zväčšujte na 0.02V, 0.2V, 2V. Ako sa mení efektívna hodnota daného priebehu pri takýchto zmenách amplitúdy impulzu? Akú hodnotu napätia ukazujú multimetre? Je jej zmena v súlade s predpokladom pri zmene amplitúdy impulzov ako aj v súlade s teoretickou efektívnou hodnotou generovaných priebehov? Vymeňte si výsledky merania aj s inými dvojicami používajúcimi iné typy TRMS multimetrov a porovnajte výsledky získané rôznymi typmi multimetrov. 


6. Na generátore nastavte harmonický priebeh s frekvenciou 100Hz, amplitúdou 1V a ofsetom 1V. Na výstup generátora zapojte priloženú záťaž (paralelná kombinácia RC). Multimetrami odmerajte DC aj AC napätie na záťaži ako aj AC aj DC prúd cez záťaž (Pozor na zapojenie multimetrov). Čo ukazujú multimetre pri meraní v režimoch AC a DC pre komplexný signál s DC zložkou?
Doplnková teoretická úloha: Aký celkový výkon je dodávaný do záťaže? Zvážte, rozdiskutujte a vysvetlite, čo sa stane s jednotlivými meranými zložkami dodávaného výkonu, ak má záťaž komplexný charakter (kombinácia RLC)?
Pomôcky: Parsevalov teorém, typy výkonu harmonického signálu na komplexnej záťaži.

Schéma pre 1. a 2. úlohu


Schéma pre 3. 4. a 5. úlohu


Schéma pre 6. úlohu




Príručky prístrojov:

Multimeter UT 803

Multimeter Agilent 34410A

Špecifikácia - parametre multimetra 34410A

Multimeter Agilent 34405A

Multimeter Metex 3660D

Multimeter METEX 3850D

Multimeter Metex M4650CR

Mastech mv-68

Multimeter UT33A

Generátor Agilent 33220A